Jaki los czeka wielkie odkrycie archeologiczne, którego dokonano w Dąbrowie Górniczej?

Jaki los czeka wielkie odkrycie archeologiczne, którego dokonano w Dąbrowie Górniczej?

Dla wielu osób pokładających swoje nadzieje w lasach państwowych takie odkrycie będzie ogromnym plusem. Ponieważ lasy państwowe planują pomóc badaczom budżetem oraz wezmą lokalizację związaną z odkryciem pod swój protektorat. Oczywiście od razu możemy wszystkich uspokoić informacją dotyczącą tego, że wydobycie archeologiczne wcale nie będzie wykorzystane ku temu, aby wyciąć lasy lub wyburzyć część naturalnej flory i fauny po to, aby postawić tam zabudowania. Nic takiego nie będzie miało miejsca podczas badań tego odkrycia.

Aktualne plany dotyczą tego, aby połączyć obcowanie z naturą i odkrywanie historycznych pozostałości po dawnych kulturach. Generalne konserwatorium również będzie wspierało przedsięwzięcie, dlatego też liczymy na to, że w niedalekiej przyszłości ta lokalizacja w Dąbrowie Górniczej będzie się rozwijać i dostarczy nam mnóstwa interesujących informacji o historii i dziejach tego miejsca. Porozumienie między generalnym konserwatorem i właścicielem okolicznych lasów wkrótce będzie się rozwijało.

Tak wielkie odkrycie na skalę światową w Dąbrowie Górniczej sprawi, że badania w tym miejscu mogą potrwać nawet kilka dekad

Zespół geologów zbadał już okolicę i potwierdzili, że jest to odkrycie na miarę skali światowej, zatem badanie w tej lokalizacji z całą pewnością potrwają długo. Niektóre z płyt górskich stoją pionowo, co świadczy o tym, że w budowle górskie ingerował człowiek. Zatem będziemy mogli z badania okolicy dowiedzieć się nieco więcej na temat kultury budowniczych oraz osób zamieszkujących okolicy góry w Dąbrowie Górniczej. Niektóre ślady obecności człowieka w tej lokalizacji mogą świadczyć o tym, że pierwsi ludzie przybyli tam już jedenaście tysięcy lat wcześniej.

Niektóre artefakty znajdowane w tym miejscu wskazują na erę paleolityczną. Z kolei resztki wokół góry mogą nawet pokazywać na neolit. Dlatego też badacze i archeolodzy będą mieli pełne ręce roboty podczas pracy w tym miejscu. Jak widać, już niedługo Dąbrowa Górnicza może stać się miejscem stacjonowania wielu specjalistów z zaawansowanych dziedzin naukowych.