Inicjatywa "Daj zniczowi drugie życie" już nieodłącznie związana z dąbrowskimi cmentarzami

Inicjatywa "Daj zniczowi drugie życie" już nieodłącznie związana z dąbrowskimi cmentarzami

Projekt o nazwie „Daj zniczowi drugie życie” stał się nieodłącznym elementem atmosfery, która panuje na cmentarzach w Dąbrowie.

Polskie nekropolie, zwłaszcza w okresie przełomu października i listopada, prezentują się w sposób wyjątkowy. To właśnie po zapadnięciu zmroku stają się one widokiem, który robi na odwiedzających duże wrażenie. Mimo to, piękno tej tradycji niesie za sobą istotny problem – z każdego cmentarza powstają tony odpadów.

Odpady te obejmują wypalone znicze, wiązanki kwiatów, które już straciły swój dawny blask, plastikowe opakowania czy nawet stroiki wykonane z tworzyw sztucznych. Proces utylizacji tych odpadów jest nie tylko kosztowny, ale często również marnotrawny. Przypominamy, że dbałość o środowisko naturalne to nasz obowiązek.

Z tego powodu promujemy segregację odpadów oraz ponowne użycie zniczy. W celu wsparcia tej idei, na terenie cmentarzy komunalnych przez cały rok dostępne są specjalne regały. To w nich można pozostawić znicze, które już straciły swoje pierwotne zastosowanie, aby mogły one posłużyć innym do ponownego użycia. Ważne jest jednak, aby znicze te nie były zniszczone. W ten sposób, dzięki udostępnionym regałom, każdy znicz ma szansę na drugie życie.