Dąbrowa Górnicza wprowadza nowy model wspierania osób potrzebujących taniego mieszkania

Dąbrowa Górnicza wprowadza nowy model wspierania osób potrzebujących taniego mieszkania

W Dąbrowie Górniczej powstaje pionierska instytucja, Społeczna Agencja Najmu (SAN), która ma na celu dzierżawić nieruchomości od prywatnych właścicieli i następnie wynajmować je lokale w przystępnej cenie dla osób potrzebujących. Jest to jedno z pierwszych przedsięwzięć tego typu na terenie kraju.

SAN jest tworzona w ramach rządowego programu pilotażowego „Wzajemnie potrzebni”, który jest realizowany przez Fundację Habitat For Humanity Poland we współpracy z samorządem Dąbrowy Górniczej. Fundacja, założona w 1992 roku w Gliwicach, otrzymała ponad 3 mln złotych na realizację tego projektu. Cały program „Wzajemnie potrzebni” ma do dyspozycji budżet wynoszący 18 mln złotych i będzie on realizowany w pięciu miastach Polski, w tym również w Dąbrowie Górniczej.

Z badań opinii publicznej przeprowadzonych przez fundację Habitat For Humanity Poland wynika, że aż jedna czwarta Polaków boryka się z problemami mieszkaniowymi. SAN ma na celu umożliwić osobom i rodzinom, które nie posiadają własnego mieszkania, wynajem lokalu na korzystniejszych warunkach, to jest taniej niż rynkowe ceny. Bożena Borowiec, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej, wskazuje również na możliwość uzyskania dopłat do czynszu przez gminę.

Aktualnie w Dąbrowie Górniczej trwa remont 23 mieszkań, które w przyszłości mają być wynajmowane przez Społeczną Agencję Najmu. SAN będzie oferować te lokale pod wynajem za niższy czynsz, co stanowi szansę dla mniej zamożnych mieszkańców miasta. Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, takie jak osoby niepełnosprawne, seniorzy czy uchodźcy o niskich dochodach będą mogły skorzystać z pomocy SAN.

Właściwe kryteria dotyczące wynajmu mieszkań mają być określone w uchwale Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej.