Awaria energetyczna w woj. śląskim po burzach: ponad 10 tysięcy domostw bez prądu

Awaria energetyczna w woj. śląskim po burzach: ponad 10 tysięcy domostw bez prądu

Dziesiątki tysięcy mieszkańców Śląska zmuszone były do rozpoczęcia niedzieli bez dostępu do prądu. Wszystko za sprawą gwałtownych burz, które nawiedziły region w ostatnich godzinach. Ośrodki kryzysowe informowały o braku dostaw energii elektrycznej dla ponad 10 tysięcy odbiorców, a najbardziej dotkniętymi obszarami były Rybnik oraz gmina Gorzyce.

Informacje od dyżurnego Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Katowicach, które nadeszły o godzinie 6:00, mówiły o braku prądu na 139 stacjach energetycznych. Oznaczało to, że z dostaw energii elektrycznej zostało wyłączonych około 10,2 tysiąca klientów.

Sytuacja była najtrudniejsza dla mieszkańców Rybnika, gdzie z prądu było odciętych 1683 gospodarstw. W gminie Gorzyce liczba ta wynosiła 1605, w Tychach – 981, w Godowie – 957, a w Bielsku-Białej – 873. W gminie Czerwionka-Leszczyny brak prądu odczuwało 849 odbiorców. WCZK zapewniło jednak, że dostawy energii będą sukcesywnie przywracane i wszystkie awarie zostaną usunięte najpóźniej do wczesnego popołudnia.

W wyniku burz straż pożarna odnotowała dużą liczbę interwencji – między godziną 8:00 w sobotę a 6:00 w niedzielę zanotowano aż 317 zdarzeń. Najwięcej z nich miało miejsce na terenie powiatów: cieszyńskiego (122), żywieckiego (46) i bielskiego (35). Zgodnie z informacją przekazaną przez brygadier Anetę Gołębiowską, rzecznik śląskiej straży pożarnej, akcje polegały głównie na usuwaniu skutków silnych wiatrów (186 interwencji) oraz pomocy przy zalanych budynkach, posesjach i jezdniach (103 interwencje).

Rano w niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej odwołał wcześniejsze ostrzeżenie przed burzami z gradem, które obowiązywało na terenie województwa śląskiego.