Zniszczenia i kradzież zabytkowych schronów bojowych w Piekarach Śląskich

Zniszczenia i kradzież zabytkowych schronów bojowych w Piekarach Śląskich

W Piekarach Śląskich doszło do zatrzymania mężczyzn oskarżonych o uszkodzenie historycznego schronu bojowego. Sprawcy, mając na celu zabór elementów metalowych, doprowadzili do zniszczenia pancernej kopuły. Dwóch z nich zostało ujętych przez siły policyjne, zaś pozostała trójka zgłosiła się dobrowolnie do prokuratury.

Śledczy nadal próbują wyjaśnić, kto stoi za podobnymi aktami wandalizmu, które miały miejsce w minionych miesiącach – dwa inne schrony w tym samym mieście zostały uszkodzone. Młodszy asystent Łukasz Czepkowski z Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich przekazał informacje na ten temat agencji prasowej PAP. Powiedział, że na przełomie sierpnia wpłynęło powiadomienie dotyczące dewastacji dwóch kolejnych polskich schronów bojowych, znajdujących się w dzielnicy Dąbrówka Wielka. Zaznaczył, że sprawcy usiłowali ukraść zabytkowe metalowe elementy za pomocą palnika, ale ich plany pokrzyżowała konstrukcja obiektów. Niemniej jednak, kopuły pancerne uległy zniszczeniu.

Kolejne zgłoszenie wpłynęło miesiąc później. Tym razem dotyczyło próby kradzieży metalowych części z trzeciego schronu, gdzie również doszło do uszkodzenia stalowej kopuły. Śledczy z piekarskiego wydziału kryminalnego zdołali namierzyć sprawców ostatniego incydentu i zatrzymali dwóch mężczyzn pod koniec poprzedniego tygodnia. Z ustaleń wynika, że sprawcy w Gliwicach skradli elementy torowiska warte około 3,5 tys. zł. Pozostali podejrzani, będąc świadomi, że są poszukiwani przez policję, sami zgłosili się do prokuratury. Cała grupa pięciu osób działała wspólnie, jak informuje policja.

Jak podkreśla młodszy asystent Łukasz Czepkowski, zatrzymani odpowiadają za uszkodzenie jednego schronu we wrześniu – tożsamość osób odpowiedzialnych za uszkodzenie dwóch pozostałych obiektów jest nadal badana. Zatrzymanym mężczyznom postawiono zarzuty dewastacji zabytkowego schronu oraz kradzieży mienia. Zostali objęci nadzorem policyjnym i zmuszeni do wpłaty poręczeń majątkowych. Za swoje czyny mogą ponieść karę do 8 lat pozbawienia wolności.