Zmiany w układzie drogowym Dąbrowy Górniczej – zamknięcie fragmentu alei Poniatowskiego

Zmiany w układzie drogowym Dąbrowy Górniczej – zamknięcie fragmentu alei Poniatowskiego

W poniedziałek, 15 kwietnia, w Dąbrowie Górniczej zostanie zamknięty odcinek alei Poniatowskiego o długości 100 metrów. Jest to konsekwencja prac drogowych, które mają na celu stworzenie łącznika między ulicą Kolejową a aleją Zagłębia Dąbrowskiego. Szlak objazdowy dla pojazdów zmierzających do ulicy Kolejowej poprowadzi przez ulice Augustynika, Kopernika i Konopnickiej.

Prace drogowe zaplanowane na ten dzień związane są z rozbudową istniejącej infrastruktury drogowej w okolicach skrzyżowania ulic Konopnickiej, Kolejowej i Poniatowskiego. Prace obejmują częściową przebudowę obecnego ronda oraz budowę nowego w pobliżu kliniki weterynaryjnej AniCura Wróblewscy. Jak wyjaśnia Zbigniew Kubik, naczelnik Wydziału Inwestycji Drogowych w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej, zamknięcie 100-metrowego odcinka alei Poniatowskiego nastąpi po porannym szczycie komunikacyjnym.

Nowo wyznaczona trasa objazdu będzie poddawana regularnej obserwacji przez kolejne dni, a w razie konieczności możliwe będzie wprowadzenie zmiany pierwszeństwa na skrzyżowaniu alei Poniatowskiego z ulicą Augustynika – dodaje Kubik.

Drugi rond, którego budowa rozpocznie się tego dnia, ma na celu umożliwić skierowanie ruchu na nowo budowaną drogę wzdłuż torów. Ta droga połączy się z istniejącym wiaduktem przy ul. Granicznej i dalej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego. Nowa infrastruktura będzie służyła nie tylko kierowcom, ale i pieszym oraz rowerzystom, dla których przewidziano ścieżkę rowerową i chodnik.

Podczas tych prac nastąpi również przebudowa wyjazdu z tunelu pieszo-rowerowego w stronę alei Poniatowskiego, który po zmianach będzie charakteryzował się łagodniejszym nachyleniem. Jak podkreśla Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej, budowa łącznika jest elementem rozbudowy sieci dróg miasta, która docelowo stanie się obwodnicą miejską.

Całość inwestycji szacowana jest na 20,8 mln złotych, z czego prawie 19,8 mln złotych pochodzi z dofinansowania Banku Gospodarstwa Krajowego. Zakończenie prac planowane jest na początek przyszłego roku.