Zakończenie prac przy budowie ekspresowej trasy S1 w Dąbrowie Górniczej planowane na koniec czerwca

Zakończenie prac przy budowie ekspresowej trasy S1 w Dąbrowie Górniczej planowane na koniec czerwca

Kluczowe informacje sugerują, że do końca czerwca bieżącego roku mieszkańcy Dąbrowy Górniczej będą mogli korzystać z nowej ekspresowej trasy S1. Wszelkie prace powiązane z budową są obecnie na ukończeniu, co oznacza, że z obszaru robót usunięte zostaną ciężkie maszyny. Główna część projektu obejmowała budowę odcinka Podwarpie – Dąbrowa Górnicza.

Według informacji przekazanych przez katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ostatnie prace wykończeniowe są już realizowane. Na miejscu montowane są bariery energochłonne, ekrany akustyczne oraz różnego rodzaju urządzenia bezpieczeństwa ruchu. W tym miesiącu mają też zakończyć się prace związane z wbudowywaniem mieszanek mineralno-asfaltowych.

Wszystkie etapy budowy powinny zostać ukończone do 24 czerwca, jednak prace drogowe nadal będą prowadzone w okolicach węzła Pogoria. Ten rejon zostanie oddany do użytku wraz z nowym wiaduktem na trasie drogi wojewódzkiej nr 796. Ogólny postęp prac wynosi już 90 procent.

W ramach prac branżowych mieszkańcy mogą cieszyć się z zakończenia przebudowy kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej. Prace obejmowały również przebudowę miejskich wodociągów i wody przemysłowej należącej do byłej Huty Katowice (obecnie ArcelorMittal Poland). Przebudowano także gazociągi przesyłowe, a linia wysokiego napięcia, która kolidowała z planowaną drogą ekspresową, została przeniesiona.

Budowa trasy S1 doprowadziła do powstania 13 obiektów inżynierskich, takich jak mosty, wiadukty, kładki dla pieszych czy przejścia dolne dla zwierząt. Zostały także wykonane drogi dojazdowe i łącznikowe, co znacząco usprawniło komunikację dla lokalnych mieszkańców.

Po stronie infrastruktury drogowej na teren budowy trafiło około 150 tysięcy ton mieszanek mineralno-asfaltowych. Te prace zostaną zakończone jeszcze w bieżącym miesiącu. W tym samym czasie prowadzone są prace wykończeniowe oraz montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu.