Wznawiają działalność po gruntownym remoncie: Dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej

Wznawiają działalność po gruntownym remoncie: Dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej

Świeżo wyremontowany dworzec kolejowy w samym centrum Dąbrowy Górniczej został oficjalnie otwarty dla podróżnych. W dniu 4 października, po długim okresie nieczynności, pasażerowie znowu mieli możliwość korzystania z tej infrastruktury. Dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej to ważne wydarzenie, ponieważ brak funkcjonującego, nowoczesnego dworca był odczuwalny przez wiele lat.

Przez okres 20 miesięcy, odnowę i modernizację obiektu prowadziła firma Berger Bau Polska z siedzibą we Wrocławiu. Koncepcję przebudowy historycznego budynku dworca, datowanego na rok 1888, stworzyło Poznańskie biuro architektoniczne GPVT Pracownia Architektoniczna S.C. Całość przedsięwzięcia finansowana była kwotą 18,36 mln zł, gdzie 83 procent funduszy pochodziło z kasy państwa, a resztę dołożyły Polskie Koleje Państwowe S.A.

Pierwszego dnia października tego roku publiczność mogła po raz pierwszy zobaczyć rezultat prac wewnątrz budynku. Przez cały okres remontu, postępy w modernizacji były widoczne na zewnątrz, od wymiany dachu po instalację oświetlenia.

W ramach Programu Inwestycji Dworcowych kompleksowo odnowiono już 190 dworców na terenie kraju. Część z nich została już udostępniona pasażerom, a część jest tuż przed zakończeniem prac. Jednym z odnowionych obiektów jest właśnie dworzec w Dąbrowie Górniczej – mówił Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. Zaznaczył on również, że budynek, mimo że zabytkowy, jest teraz w pełni nowoczesny i dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością oraz niedowidzących. Strefa pasażerska jest wygodna i funkcjonalna. Dworzec będzie czynny całą dobę i zapewniona będzie tutaj ochrona. To nie koniec inwestycji PKP S.A. w Dąbrowie Górniczej – będą kontynuowane prace nad przebudową dworca Dąbrowa Górnicza – Ząbkowice.