W nadchodzący weekend rusza 7. Śląski Festiwal Nauki! Przygotujcie się na trzy dni odkrywań i inspiracji!

W nadchodzący weekend rusza 7. Śląski Festiwal Nauki! Przygotujcie się na trzy dni odkrywań i inspiracji!

Przed nami siódma odsłona Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, która rozpoczyna się już jutro! Wydarzenie to potrwa trzy dni, od 9 do 11 grudnia 2023 roku, a miejscem jego przeprowadzenia będzie Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Będzie to okres wypełniony nauką, pasją i niezliczonymi źródłami inspiracji.

Tym razem Śląski Festiwal Nauki odbywa się pod hasłem „Nauka da nam przyszłość”. Jest to debiutancka edycja festiwalu trwającego trzy dni i poświęconego zbadaniu wpływu nauki na naszą przyszłość oraz jej znaczenia w codziennym życiu. Wśród gości festiwalu znajdą się renomowani naukowcy, artyści i aktywiści, między innymi profesor Mike Berners-Lee, doktor Niamh Shaw oraz profesor Lewis Dartnell.

Interesujące jest to, że siódma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki pokrywa się z weekendem inaugurującym Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024. Zaplanowane na 9 grudnia widowisko otwarcia odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek” i połączy naukowców, muzyków oraz artystów z uczelni skupionych w Konsorcjum Akademickim – Katowice Miasto Nauki. W tworzenie spektaklu zaangażowane będą takie osobistości jak Miuosh – popularny producent muzyczny i gwiazda polskiej sceny hip-hopowej; Zbigniew Rokita – uznany pisarz, dziennikarz i reporter; doktor Jan Matuszyński – utalentowany reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych; oraz Mateusz Znaniecki – doświadczony reżyser filmowy i utalentowany aktor.

Na uczestników festiwalu czekają niespodzianki w postaci specjalnych stref, takich jak strefa motorsportu czy strefa chorób poprzemysłowych imienia Jolanty Wadowskiej-Król. Rynek Idei Miasta Nauki z sześcioma scenami wprowadzi uczestników w różne obszary wiedzy. Dodatkowo, dla najmłodszych zwiedzających powstanie strefa Dzieci budują Miasto Nauki, gdzie organizatorzy zamierzają pobudzić ich ciekawość oraz zachęcić do odkrywania tajemnic nauki.

Śląski Festiwal Nauki to także okazja do spotkania z wybitnymi postaciami śląskiej nauki i sztuki na takich scenach jak scena młodych czy „Silesian Hall of Fame”. Te znakomite postaci będą dzielić się swoimi doświadczeniami oraz pasją do odkrywania nowych obszarów nauki.

Program siódmej edycji ŚFN KATOWICE został oparty na sześciu głównych ścieżkach tematycznych Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024: