Umowa dotycząca budowy nowego mostu na Odrze z rządową dotacją będzie gotowa w ciągu najbliższych tygodni

Umowa dotycząca budowy nowego mostu na Odrze z rządową dotacją będzie gotowa w ciągu najbliższych tygodni

W ciągu najbliższego tygodnia, lub dwóch, oczekuje się finalizacji umowy dotyczącej rządowego dofinansowania do planowanej budowy nowego mostu na rzecze Odrze. Most ma połączyć dwie miejscowości: Łubowice i Ciechowice, które znajdują się w powiecie raciborskim. Informację tę przekazał Krzysztof Klimosz, członek zarządu województwa śląskiego.

W ostatni czwartek, Klimosz podpisał umowę dotyczącą tej samej rządowej dotacji, ale tym razem do innej inwestycji – budowy obwodnicy północno-zachodniej Raciborza. Tę umowę wcześniej, 23 sierpnia bieżącego roku, sygnował Rafał Weber, wiceminister infrastruktury, również w Raciborzu. Ponieważ Racibórz nie jest miastem na prawach powiatu, to odpowiedzialność za te inwestycje spoczywa na samorządzie wojewódzkim śląskim, który realizuje je przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Oprócz tego, członek zarządu województwa śląskiego podkreślił, że obecnie jest realizowany kolejny etap raciborskiej obwodnicy, który ma na celu stworzenie czterokilometrowego połączenia, planowanego do ukończenia w latach 2025-27. Nowa trasa ma zastąpić obecny przebieg drogi wojewódzkiej nr 416. W tym kontekście, Klimosz podkreślił również istotność innego planowanego projektu – budowy nowego mostu na Odrze, który ma zastąpić obecną przeprawę promową.

„Chciałem dodać, że jesteśmy na etapie finalizowania umowy z ministerstwem dotyczącej dofinansowania budowy mostu przez Odrę. My, jako województwo śląskie, mamy już zabezpieczony wkład finansowy na ten cel w naszej wieloletniej prognozie finansowej” – zapewnił Klimosz.

Obecnie trwają ostatnie przygotowania i konsultacje umowy pomiędzy województwem a ministerstwem. Klimosz wyraził nadzieję, że umowa zostanie podpisana w ciągu dwóch najbliższych tygodni i że przetarg na budowę mostu zostanie ogłoszony jeszcze w październiku.