"Skrzydła niepodległej" – ekspozycja malarstwa lotniczego Roberta Firszta

"Skrzydła niepodległej" – ekspozycja malarstwa lotniczego Roberta Firszta

Każdego roku, pomiędzy 31 października a 10 listopada, miasto huczy od obchodów Dni wolnościowych. W tym roku jednym z wydarzeń, które uświetnią te święta, będzie wystawa poświęcona lataniu i polskim statkom powietrznym – „Skrzydła niepodległej”. To zaszczytne dla Roberta Firszta, autora ekspozycji, wydarzenie odbędzie się 5 listopada o godzinie 16:00 w Muzeum Miejskim „Sztygarka”.

Wybór daty otwarcia wystawy nie jest przypadkowy. Dokładnie 5 listopada 1918 roku pilot Stefan Bastyr wraz z obserwatorem Januszem de Beaurainem dokonali pierwszego bojowego lotu lotnictwa polskiego. Ich samolot Hansa-Brandenburg C.I wystartował z lotniska Lewandówka koło Lwowa. Wystawione w dąbrowskiej „Sztygarce” eksponaty mają na celu przypomnienie tego historycznego momentu oraz genezy polskiego lotnictwa wojskowego.

Robert Firszt to utalentowany artysta, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze, który jako rzeźbiarz działa na polu sztuki od trzech dekad. Wielokrotnie udowadniał swoje umiejętności, tworząc dzieła, które znalazły się w kolekcjach na całym świecie. Ponadto, Firszt posiada również talent malarski, z wykorzystaniem akrylu jako preferowanej techniki.

Obrazy Firszta to prace przedstawiające samoloty w polskich barwach, które zyskały sławę na przestrzeni wieku. Każde z nich to osobna opowieść o konkretnym statku powietrznym i jego roli w określonym kontekście historycznym. Prace te są kolorowym przekazem historii polskiego lotnictwa i jego pilotów, a ich charakterystyczną cechą jest niezwykły realizm.

Wystawa mogła zostać zorganizowana dzięki życzliwości Grzegorza Imielskiego, dąbrowskiego biznesmena i właściciela ponad 130 obrazów Roberta Firszta. Zdecydował on podzielić się swoją prywatną kolekcją ze społecznością. Organizatorzy mają nadzieję, że sam twórca będzie obecny na otwarciu wystawy i że podzieli się ze zgromadzonymi swoją pasją do lotnictwa oraz inspiracjami artystycznymi.

Wystawa będzie również towarzyszyć prezentacji modelarskiej „Lotnicze kadry”, składającej się z dioram stworzonych przez dzieci i młodzież z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie. Wystawione prace Roberta Firszta będziemy mogli podziwiać w Muzeum Miejskim „Sztygarka” aż do końca 2023 roku. Patronat nad wystawą objęło Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.