Rozpoczęła się budowa nowych bloków w Dąbrowie Górniczej

Rozpoczęła się budowa nowych bloków w Dąbrowie Górniczej

W sercu Dąbrowy Górniczej rozpoczęła się intensywna budowa trzech wielopiętrowych bloków mieszkalnych. Inwestycja, obejmująca łącznie 168 mieszkań, jest realizowana pod egidą Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS). Symbolicznego otwarcia placu budowy dokonano 12 czerwca bieżącego roku, a obecnie prace są już zaawansowane do etapu wykopywania fundamentów, przy udziale ciężkiego sprzętu budowlanego.

Nowo powstające siedmiopiętrowe budynki będą zlokalizowane w okolicach ulic: Kwiatkowskiego, Wybickiego oraz al. Zagłębia Dąbrowskiego. W przeszłości na tym terenie funkcjonował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych. Po przeniesieniu placówki do nowo powstałego kompleksu na ulicy Swobodnej, grunty te nie zostały sprzedane, lecz przeznaczone na realizację inwestycji mieszkaniowej przez miasto w partnerstwie z chorzowskim RTBS-em.

W ramach projektu powstaną mieszkania o różnej wielkości – począwszy od komfortowych kawalerek o metrażu 31 metrów kwadratowych, aż po przestronne apartamenty czteropokojowe o powierzchni blisko 90 metrów kwadratowych. Każdy z trzech budynków pomieści 56 lokali mieszkalnych, co daje łącznie 168 nowych mieszkań.

Budowę wszystkich trzech obiektów wykonuje firma Remar Budownictwo. Szacowany koszt realizacji tego przedsięwzięcia wynosi niemal 64,5 miliona złotych, z czego sama wartość robót budowlanych to około 52 mln 380 tysięcy złotych. Miasto zdobyło prawie 21 milionów złotych dofinansowania z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego. Pozostałe fundusze na realizację inwestycji pochodzą z różnych źródeł, takich jak: wkład gminy do TBS, preferencyjny kredyt zaciągnięty przez spółkę oraz wkłady finansowe przyszłych najemców. Przewidywane zakończenie inwestycji to rok 2026.