Rozpoczęcie prac drogowych wprowadza zmiany w układzie ruchu na ulicy Kolejowej w Dąbrowie Górniczej

Rozpoczęcie prac drogowych wprowadza zmiany w układzie ruchu na ulicy Kolejowej w Dąbrowie Górniczej

W związku z pracami nad budową łącznika pomiędzy ulicą Kolejową a aleją Zagłębia Dąbrowskiego, od poniedziałku 15 kwietnia zostanie zamknięty odcinek alei Poniatowskiego o długości 100 metrów. Objazd w kierunku ulicy Kolejowej zostanie skierowany przez ulice Augustynika, Kopernika oraz Konopnickiej.

Prace rozpoczynające się w poniedziałek wiążą się z planowaną rozbudową istniejącego układu drogowego, gdzie stykają się ulice Konopnickiej, Kolejowej i Poniatowskiego. Prace obejmują częściową przebudowę obecnego ronda oraz budowę kolejnego w okolicy weterynaryjnej kliniki AniCura Wróblewscy.

Zbigniew Kubik, naczelnik Wydziału Inwestycji Drogowych w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej, wyjaśnia, że zamknięcie odcinka drogi nastąpi po porannym szczycie komunikacyjnym. Po akceptacji tymczasowego oznakowania organizacji ruchu, zostanie wprowadzony wymieniony wcześniej objazd. Kubik dodaje, że w ciągu najbliższych dni monitorowany będzie ruch na wyznaczonej trasie objazdu. Jeżeli będzie to konieczne, rozważane będą zmiany w pierwszeństwie na skrzyżowaniu alei Poniatowskiego z ulicą Augustynika.

Jednocześnie, na początku przyszłego tygodnia rozpocznie się budowa drugiego ronda, które ostatecznie umożliwi kierowanie ruchu na nowo budowaną drogę wzdłuż torów kolejowych. Ta droga dołączy do istniejącego wiaduktu przy ul. Granicznej i dalej do alei Zagłębia Dąbrowskiego. Ten łącznik będzie służyć nie tylko kierowcom, ale również pieszym i rowerzystom dzięki budowie ścieżki rowerowej oraz chodnika.

W czasie prac zostanie także przebudowany tymczasowy wyjazd z tunelu pieszo-rowerowego w kierunku alei Poniatowskiego. Po wprowadzeniu zmian, nowy wyjazd będzie miał łagodniejszy spadek.

Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej, podkreśla, że budowa łącznika jest częścią większego planu rozbudowy sieci dróg, która stanie się obwodnicą miasta. Projekt ten pozwoli na szybki dojazd do miasta oraz wyjazd z niego, odciążając tym samym centrum miasta.

Na budowę łącznika, wartego 20,8 mln zł, miasto otrzymało zobowiązanie dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego na kwotę niemal 19,8 mln zł. Zakończenie prac nad nową drogą planowane jest na początkowe miesiące przyszłego roku.