Protest wiernych przeciwko skandalom księży w Dąbrowie Górniczej

Protest wiernych przeciwko skandalom księży w Dąbrowie Górniczej

W kontekście niedawnego skandalu seksualnego na plebanii w Dąbrowie Górniczej, oburzenie parafian nie zanika. Tym razem, rezydenci regionu oraz członkowie diecezji sosnowieckiej postanowili wyrazić swoje niezadowolenie. Planują zorganizować manifestację przed kurią w Sosnowcu.

Oburzeni przez nieodpowiednie postępowanie księży podczas pewnej imprezy w Dąbrowie Górniczej, parafianie poczuli, że nadszedł czas na zmiany. Chcą zaprotestować przeciwko niestosowaniu odpowiednich sankcji wobec duchownych i lekceważeniu ich kontrowersyjnych czynów.

Według informacji przekazanych przez chrześcijański portal Deon, wierni z Sosnowca obawiają się, że podobnie jak w przypadku dwóch wcześniejszych skandali na plebanii, ta sprawa również zostanie zatuszowana.

„Jesteśmy rozgoryczeni licznymi nadużyciami w diecezji sosnowieckiej, bagatelizowaniem problemów, brakiem kar dla księży oskarżonych o skandale, niewyjaśnieniem ważnych kwestii, rezygnacją wielu kapłanów i zanikiem seminarium w Sosnowcu. Doszliśmy do granic naszej tolerancji. Jako wierni, czujemy się zranieni i niewiele nam pomagają niejasne oświadczenia mogące odnosić się równie dobrze do kradzieży dokonanej przez księdza w sklepie” – tak parafianie opisują powody planowanego protestu.

Rezydenci podkreślają, że ich celem nie jest atak na Kościół. Chcą jednak, aby sprawcy skandalu zostali pociągnięci do odpowiedzialności. „Nie pragniemy atakować Kościoła, ale oczekujemy, że nasze publiczne sprzeciwień będzie traktowane poważnie. Jako alternatywę mamy „posłuszeństwo” niezgodne z ewangelicznymi naukami. Być może nasza obecność pod kurią w najbliższą niedzielę wyrazi jedno przesłanie: nie można ignorować tego problemu i milczeć” – wyjaśniają.

Zaplanowany protest ma miejsce 8 października 2023 r., przed siedzibą kurii w Sosnowcu.