Problemy z parkowaniem nad Pogorią III – ulubionym miejscu wypoczynku Ślązaków

Problemy z parkowaniem nad Pogorią III – ulubionym miejscu wypoczynku Ślązaków

Bezpłatne miejsce do wypoczynku nad wodą, jakim jest plaża nad jeziorem Pogoria III w Dąbrowie Górniczej, to miejsce, które cieszy się największą popularnością wśród mieszkańców województwa śląskiego. 15 sierpnia, kiedy tłumy ludzi zmierzają tu na odpoczynek, trudno o wolny kawałek piasku czy miejsce parkingowe. Już od rannych godzin nie było gdzie zaparkować. Zawiedzeni kierowcy zostawiali swoje pojazdy na trawnikach i nieużytkach, a niektórzy nawet łamali zakazy parkowania.

Straż Miejska ma pełne ręce roboty, próbując poradzić sobie z tym chaosem. „Ilość miejsc parkingowych jest ograniczona, dlatego kierowcy często zostawiają swoje samochody tam, gdzie to jest zabronione. Nieodpowiedzialne parkowanie często kończy się karą finansową” – ostrzegają urzędnicy z Dąbrowy Górniczej. Zalecają oni korzystanie z transportu publicznego podczas wyjazdów nad Pogorię.

Niestety, podczas świąt takich jak Dzień Wojska Polskiego, liczba kursów komunikacji miejskiej jest ograniczona. W dodatku, wiele osób decyduje się na przyjazd samochodem do Pogorii III ze względu na możliwość przewiezienia sprzętu pływającego, co uniemożliwia skorzystanie z autobusów.

Ostatnie prace modernizacyjne przeprowadzone na terenie Pogorii III pozwoliły na zwiększenie liczby bezpłatnych miejsc parkingowych. Powstało więcej prywatnych parkingów, ale nawet one są szybko zapełniane. Skutkiem tego samochody parkowane są niemal wszędzie – na chodnikach, drogach dojazdowych do jeziora, trawnikach, a nawet w lesie.

Warto dodać, że Jezioro Pogoria III jest stale monitorowane przez sanepid. Jak informuje Sanepid Dąbrowski, 15 sierpnia 2023 roku woda była czysta i spełniała wszelkie standardy. Nie stwierdzono obecności bakterii coli ani sinic.