Postęp w realizacji inwestycji drogowej – budowa brakującego odcinka obwodnicy w Dąbrowie Górniczej

Postęp w realizacji inwestycji drogowej – budowa brakującego odcinka obwodnicy w Dąbrowie Górniczej

W mieście Dąbrowa Górnicza trwają intensywne prace związane z poprawą infrastruktury drogowej. Wśród najważniejszych inwestycji znajduje się budowa brakującego fragmentu obwodnicy, który pozwoli ominąć ruchliwe ulice centrum miasta. Na odcinku pomiędzy ulicami Poniatowskiego i Kolejową, a wiaduktem przy ulicy Granicznej i Cupiała powstaje nowy ciąg komunikacyjny.

Od połowy kwietnia tego roku drogowcy prowadzą prace na stumetrowym fragmencie ulicy Poniatowskiego, który musiał zostać zamknięty dla ruchu. Konieczność ta wynika z budowy nowego ronda na tym odcinku, które stanie się elementem nowo tworzonego układu komunikacyjnego. Kierowcy mogą korzystać z wyznaczonego objazdu przez ulice Augustynika, Kopernika i Konopnickiej.

Inwestycja drogowa obejmująca budowę łącznika pomiędzy ulicami Kolejową i Poniatowskiego a wiaduktem przy ulicach Cupiała i Granicznej oraz Aleją Zagłębia Dąbrowskiego, to duża i ważna część planów modernizacyjnych miasta. Jej zakończenie znacząco usprawni poruszanie się po Dąbrowie Górniczej. Prace obejmują rozbudowę istniejącego układu drogowego – przebudowę obecnego ronda oraz budowę dodatkowego w pobliżu kliniki weterynaryjnej AniCura Wróblewscy.

Nowe rondo umożliwi kierowanie ruchu na nowo budowaną drogę wzdłuż torów kolejowych, która połączy się z wiaduktem przy ulicach Cupiała i Granicznej oraz z Aleją Zagłębia Dąbrowskiego. Ułatwieniem dla pieszych i rowerzystów będzie powstanie chodnika oraz ścieżki rowerowej.

Przetarg na realizację tej inwestycji o długości prawie kilometra ogłoszono 17 kwietnia poprzedniego roku. Umowę na wykonanie projektu i budowę drogi podpisano 10 sierpnia 2023 roku z firmą Drogopol, która zwyciężyła w przetargu. Firma miała czas do lutego 2024 roku na przygotowanie dokumentacji i uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Wszystko zostało zrealizowane zgodnie z harmonogramem, co pozwoliło rozpocząć inwestycję.

Planowany łącznik pomiędzy ulicą Kolejową a Aleją Zagłębia Dąbrowskiego będzie miał 900 metrów długości. W ramach inwestycji zostanie wykonany nasyp drogowy, będący wzdłuż istniejących torów kolejowych oraz skrzyżowanie ulic Granicznej i Cupiała z przedłużeniem ulicy Kolejowej. W planach jest także budowa infrastruktury dla pieszych i ścieżki rowerowej wzdłuż całego odcinka, co umożliwi dojazd do ulicy Granicznej.