Postęp w procesie Dąbrowskiego Budżetu Obywatelskiego

Postęp w procesie Dąbrowskiego Budżetu Obywatelskiego

Proces tworzenia budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej dobiega końca. Wszystkie zgłoszone projekty przeszły już przez etap weryfikacji. Możliwość składania odwołań będzie dostępna do środy, 9 sierpnia. Natomiast pełny wykaz projektów, które otrzymają zielone światło do głosowania, zostanie ogłoszony do 25 sierpnia. Przypomnijmy, że kwota przeznaczona na ten cel wynosi 5,2 mln złotych.

Mieszkańcy miasta zgłosili w tym roku łącznie 37 propozycji dla budżetu obywatelskiego. Niestety dwa z nich nie spełniły formalnych wymogów i nie przeszły do kolejnej fazy. Pozostałe 35 propozycji zostały przekazane do odpowiednich wydziałów Urzędu Miejskiego, gdzie była oceniana ich potencjalna realizacja oraz szacowana wartość. Z tych projektów dziesięć uzyskało pozytywne rekomendacje i będzie mogło być głosowane. Trzy z nich zostały zaakceptowane jedynie częściowo, ze względu na prawne lub finansowe ograniczenia.

Rozstrzygnięcie głosowań w tym roku ma nową formułę – teraz mieszkańcy mogą głosować całym swoim „portfelem”. Oznacza to, że mogą oni rozdzielić całą kwotę przeznaczoną na budżet pomiędzy wybrane projekty. Na przykład, mając do dyspozycji 5,2 mln złotych, można wybrać jeden projekt wart 2,5 mln złotych, kolejny za 1 mln złotych,i jeszcze trzy projekty po 500 tys. złotych. Każdy z wybranych projektów otrzyma po jednym punkcie.

Pierwsza edycja dąbrowskiego budżetu obywatelskiego odbyła się w 2019 roku, kiedy to wybrano projekt rewitalizacji parku Podlesie. Rok później, w 2020 roku, zwyciężył projekt renowacji Plant im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego. W 2021 roku mieszkańcy miasta wybrali pięć różnych projektów. Na rok 2022 budżet obywatelski został zawieszony, co pozwoliło na opracowanie nowych zasad głosowania obowiązujących od tego roku.