Podpisanie umowy na projekt i budowę nowego połączenia drogowego w Dąbrowie Górniczej

Podpisanie umowy na projekt i budowę nowego połączenia drogowego w Dąbrowie Górniczej

Został podpisany kontrakt na zaprojektowanie i konstrukcję nowej arterii, która ma za zadanie połączyć ulicę Kolejową z aleją Zagłębia Dąbrowskiego. Realizacja tego planu umożliwi zamknięcie struktury drogowej, stanowiącej alternatywne rozwiązanie dla głównej trasy przelotowej miasta. Bank Gospodarstwa Krajowego zgodził się finansować ten projekt miejski.

Harmonogram przedstawia takie plany, że do końca lutego 2024 roku wykonawca opracuje szczegółowy projekt oraz zdobędzie niezbędne zezwolenia, co pozwoli na rozpoczęcie prac budowlanych już w marcu. Oczekuje się, że efekty prac będą widoczne w lutym 2025 roku.

Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej, podkreślił znaczenie tej drogi dla ruchu w mieście. Stwierdził, że ta nowa arteria znacznie zmniejszy natężenie ruchu w innych częściach miasta, takich jak główny ciąg komunikacyjny i ulice Poniatowskiego oraz Kraszewskiego. Droga ma prowadzić od dawnego przejazdu kolejowego przy ulicy Konopnickiej do wiaduktu na ulicy Granicznej, z utworzeniem nasypu i skrzyżowania z rondem.

Nowe połączenie będzie służyć nie tylko kierowcom, ale także pieszym i rowerzystom. W ramach projektu przewidziano również budowę chodnika i ścieżki rowerowej.

Budowa tej drogi, wartości 20,8 mln zł, jest wspierana przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który udzielił promesy na dofinansowanie prawie w pełni – kwotą prawie 19,8 mln zł.