Od 28 grudnia obowiązuje narodowa kwarantanna – co się zmieniło?

Od 28 grudnia obowiązuje narodowa kwarantanna – co się zmieniło?

Od 28 grudnia, tak jak wcześniej zapowiadano, obowiązuje narodowa kwarantanna. Co to oznacza dla Polaków? Jakie nowe restrykcje wprowadził rząd? Sprawdź co można, a czego nie wolno robić podczas narodowej kwarantanny.

Zakaz handlu

Obostrzenia wynikające z narodowej kwarantanny, tak jak można się było spodziewać, dotknęły handlu. W obiektach o powierzchni większej niż 2 tys. metrów kwadratowych nie można sprzedawać. Nie dotyczy to sklepów spożywczych, zoologicznych, budowlanych, meblowych, księgarni, drogerii czy sklepów z akcesoriami do aut. W galeriach handlowych nie będzie można prowadzić działalności usługowych, oprócz fryzjerów, kosmetyczek, ubezpieczeń, banków, myjni samochodowych, usług szewskich, krawieckich, pralniczych. Restauracje, tak jak do tej pory, będą mogły serwować tylko jedzenie na wynos.

Zamknięte hotele

Do tej pory z hoteli mogły skorzystać osoby, które wynajmowały je na fakturę wystawioną na firmę. Od 28 grudnia nie będzie to możliwe. Nocleg w hotelu będą mogły odbyć tylko osoby, które są przedstawicielami służb medycznych czy lotniczych, kierowcy, sportowcy wraz ze swoimi trenerami oraz dyplomaci. Wymienione osoby będą miały obowiązek wykazać za pomocą specjalnych dokumentów, że restrykcje ich nie dotyczą.

Brak możliwości skorzystania z usług siłowni, dyskotek i basenów

W dalszym ciągu nie pójdziemy na basen, siłownie ani do klubu. Wszystkie miejsca będą dalej nieczynne. Z wyjątkiem podmiotów leczniczych przeznaczonych dla pacjentów i osób z kadry narodowej polskich związków sportowych.