Od 24 listopada kierowcy z Dąbrowy Górniczej ponownie zmierzą się z utrudnieniami na drogach

Od 24 listopada kierowcy z Dąbrowy Górniczej ponownie zmierzą się z utrudnieniami na drogach

Kierowców w Dąbrowie Górniczej czekają od czwartku, 24 listopada, większe utrudnienia w ruchu w śródmieściu, ponieważ zamknięta zostanie część ulicy Królowej Jadwigi. Warto zwrócić uwagę i unikać jazdy przez centrum, zwłaszcza że teraz noc zapada wcześniej. Jazda w takich warunkach jest utrudniona, bo co druga droga w mieście jest albo w remoncie, albo w przebudowie.

Urzędnicy miejscy zapowiadają, że od czwartku w południe ruch zostanie przełączony na południowy pas ulicy Królowej Jadwigi od Dębinki do Będzina, tworząc ścieżkę rowerową i pieszą na pasie północnym. Od Gołonoga do Sosnowca ruch w kierunku Będzina zostanie przekierowany na północny pas ruchu poprzez łącznik wybudowany na zmodernizowanym torowisku w pobliżu przystanku autobusowego. Kierowcy ponownie zostaną przekierowani na właściwy pas ruchu poprzez łącznik przed rondem na Alei Róż, gdzie ruch będzie odbywał się normalnie.

Jak informuje Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Drogowych Urzędu Miejskiego w Dąbrowie, na zamykanym odcinku zostanie przełożona sieć, wybudowana nowa kanalizacja oraz nowa konstrukcja jezdni z chodnikiem. Ponadto wybudowana zostanie droga dla pieszych i rowerów o szerokości 3 metrów. 'Jezdnia zostanie wkomponowana w istniejący krajobraz, bez wycinania drzew’ – mówi Krzysztof Serafiński. Z Parku Hallera do Pałacu Kultury można teraz przejść przez przejście podziemne lub wyniesione przejście dla pieszych. przystanki tramwajowe będą zlokalizowane na tym samym poziomie co istniejące przystanki autobusowe, aby ułatwić dostęp.

Tuż po przejechaniu przez rondo na środku (jadąc w kierunku Będzina), ruch na ulicy Sobieskiego, biegnącej w kierunku centrum, również się zwęża i kierowcy muszą zmienić stronę, wyjeżdżając na powierzchnię ulicy. Droga od skrzyżowania z ulicą Chopina do Alei Róż jest podzielona na dwa kierunki. Z tego powodu ruch po jednej stronie odbywa się w dwóch różnych kierunkach. Ulica Królowej Jadwigi jest częścią modernizacji układu drogowo-kolejowego pomiędzy Aleją Róż a granicą z Będzinem, która oprócz innych rzeczy obejmuje przebudowę ulicy Sobieskiego pomiędzy rondem w centrum a skrzyżowaniem z ulicą Chopina. Dodatkowo ulica Sienkiewicza będzie przecinać nowe rondo turbinowe na skrzyżowaniu z ulicą Sobieskiego. Miasto Kraków zleciło wykonanie prac firmie ZUE Kraków. Wartość inwestycji to 76 mln zł: 31 mln zł na element tramwajowy i 45 mln zł na odcinek drogowy finansowany przez miasto.