Obchody Barbórki w Dąbrowie Górniczej w 2023 roku: z tradycyjnym przemarszem, koncertem orkiestry i uroczystym odsłonięciem obelisku

Obchody Barbórki w Dąbrowie Górniczej w 2023 roku: z tradycyjnym przemarszem, koncertem orkiestry i uroczystym odsłonięciem obelisku

Barbórka to integralna część kalendarza mieszkańców Dąbrowy Górniczej, której nie pomija się nawet po zamknięciu ostatniej kopalni w mieście – „Paryż” w czerwcu 1996 roku. Uważana za święto górników, ta lokalna tradycja jest pielęgnowana również przez miasto, które organizuje coroczne miejskie obchody. Rok 2023 nie będzie wyjątkiem i już 3 grudnia od godziny 10:00 pod pomnikiem Stanisława Staszica rozpoczną się uroczystości.

Zwieńczeniem tego dnia będzie przemarsz uczestników ulicami 3 Maja i Bandrowskiego do Parku Hallera, gdzie czeka na nich szereg atrakcji. Orkiestra górnicza będzie grać podczas całego przemarszu, a przedstawiciele Muzeum Miejskiego „Sztygarka” przygotują stoisko z pokazem sprzętu górniczego i mundurów do przymierzenia.

W ramach świętowania Barbórki, miasto Dąbrowa Górnicza zaplanowało również szczególną ceremonię upamiętniającą 100-lecie katastrofy w kopalni Reden. W Parku Hallera odbędzie się uroczyste odsłonięcie obelisku poświęconego pamięci tragicznie zmarłych górników. Dodatkowo, w Miejskiej Bibliotece Publicznej zostanie zaprezentowany film dokumentalny opowiadający o tym smutnym wydarzeniu.

Dzień obchodów rozpocznie się o godzinie 9:30 od złożenia kwiatów pod pomnikiem górników z kopalni Paryż, których życie brutalnie przerwał KL Auschwitz-Birkenau. Następnie, o godzinie 10:00 pod pomnikiem Stanisława Staszica rozpoczną się główne uroczystości, które potrwają do godziny 12:00, kiedy to nastąpi premiera wspomnianego wcześniej filmu dokumentalnego. W trakcie tych dwóch godzin odbędzie się również wręczenie nagród w III Konkursie Barbórkowym na Górnicze Czako oraz uroczyste odsłonięcie obelisku.