Nowe rondo w Dąbrowie Górniczej zaplanowane na skrzyżowanie dwóch kluczowych ulic

Nowe rondo w Dąbrowie Górniczej zaplanowane na skrzyżowanie dwóch kluczowych ulic

Ciesząca się dużym ruchem drogowym Dąbrowa Górnicza, zapowiada realizację planowanej od dawna inwestycji – budowy nowego ronda. Skrzyżowanie ulicy Starocmentarnej i Wojska Polskiego, które niejednokrotnie bywało sceną kolizji i stałych zatorów, ma wkrótce przestać być utrapieniem dla kierowców. Szczególnie problematyczne było ruszanie pod górkę. Nowe rondo ma z założenia usprawnić ruch w tym miejscu.

Samorząd lokalny już od dłuższego czasu miał w planach poprawę infrastruktury drogowej na tym obszarze miasta, ale ostatnie miesiące poświęcone były na modernizację ulicy Staszica, prowadzącej do wspomnianego skrzyżowania. Miasto czekało również na możliwość uzyskania zewnętrznego dofinansowania na tę inwestycję. Teraz Dąbrowa Górnicza może pochwalić się pozyskanymi niemal 4 milionami złotych na drugi etap przebudowy ulicy Staszica, który obejmuje konstrukcję nowego ronda.

Szczegółowa kwota dofinansowania, wynosząca 3 mln 931 tys. 476,95 zł, pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na lata 2024-2025. Środki te przeznaczone są na modernizację ulicy Staszica – od skrzyżowania z ulicą Ziemby aż do skrzyżowania z ulicami Wojska Polskiego i Starocmentarną. Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej, zadeklarował, że miasto będzie poszukiwało brakujących funduszy w budżecie miejskim oraz przygotowywało dokumentację do przetargu. Wartość dofinansowania pokrywa niecałe 50 procent kosztów całego przedsięwzięcia.

Projekt, oprócz przebudowy jednokilometrowego odcinka ulicy Staszica, obejmuje również budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Starocmentarnej. Przewidziane jest także dokończenie budowy drogi rowerowej wzdłuż ulicy Staszica i poprzez ulicę Wojska Polskiego, co umożliwi jej połączenie z drogą rowerową w parku Hallera.