Lekarze z sukcesem przeprowadzili usuwanie piersi

Lekarze z sukcesem przeprowadzili usuwanie piersi

Pacjentka w wieku 42 lat w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej przeszła zabieg profilaktycznego usunięcia piersi z jednoczesną rekonstrukcją. To jeden z pierwszych przypadków takiej procedury w województwie śląskim, możliwy po tym, jak w grudniu dąbrowska placówka pozyskała kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pacjentka Katarzyna opowiada, że trzy lata temu podczas kąpieli w lewej piersi odkryła guzek. Późniejsze badania wykazały, że jest to nowotwór złośliwy, co skłoniło ją do poddania się chemioterapii w szpitalu. Podczas leczenia dowiedziała się o możliwości wykonania testu na obecność mutacji genów BRCA 1 i BRCA 2.

Po wykonaniu testu i potwierdzeniu obecności mutacji genów BRCA 1 i BRCA 2, jej ryzyko zachorowania na raka piersi lub jajnika znacznie wzrosło. W związku z tym wróciła do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej i zdecydowała się na usunięcie piersi.

Pani Katarzyna przeszła mastektomię i operację rekonstrukcyjną w ZCO i podkreśla znaczenie przeprowadzania przez kobiety samobadania i badań profilaktycznych w kierunku raka piersi. Zachęca osoby z rodzinną historią choroby, nie tylko u swoich krewnych kobiet, do poddania się badaniu mutacji genów. Dodatkowo podzieliła się osobistą historią przyjaciółki, która zachorowała na raka piersi, mimo że w jej rodzinie nie występował ten nowotwór, a u której również wykryto mutację genu.