Kilka firm jednocześnie rwie się do wyremontowania zabytku z Dąbrowy Górniczej

Kilka firm jednocześnie rwie się do wyremontowania zabytku z Dąbrowy Górniczej

Dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej wymaga wyremontowania. Okazuje się, że nie brakuje chętnych. Otóż łącznie aż 7 firm zgłosiło się do wyremontowania tego przybytku. Mimo wszystko władze miasta mają twardy orzech do zgryzienia. Trudno o wybór fachowca, jeśli chodzi o tak zabytkowy obiekt. Dworzec w Dąbrowie Górniczej istnieje od 1888 roku. Wyremontowanie obiektu, a tym samym zachowanie jego archaicznej natury wymaga pewnej wprawy. Wybór firmy, która zajmie się tymi renowacjami stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Jedno jest pewne, dworzec wymaga remontu od dawna. Dalej nie może się go doczekać pomimo tego, że na przetarg zgłosiło się aż 7 dużych firm. Jedna z ofert została wyceniona na ponad 20 milionów złotych. Pojawiły się też nieco bardziej atrakcyjne umowy. Najtańsza firma planuje odrestaurować obiekt za niecałe 15 milionów złotych. Jeżeli przebudowa będzie postępowała zgodnie z odgórnymi założeniami, spodziewamy się ukończenia remontu w 2023 roku. Nie wiemy jednak, w której części roku.

Remont, który zachowa obecną estetykę zabytku

PKP zamierza przeznaczyć na odnowę tego zabytkowego dworca najmniej 16 milionów złotych. Prawdopodobnie kwota ta będzie wystarczająca, aby któraś z firm podjęła się renowacji. Z dokumentów przetargowych wynika, że aktualnie najważniejszym aspektem dotyczącym wyboru firmy jest cena. Na szczęście PKP ma z czego wybierać. Aktualnie jest wielu chętnych na przeprowadzenie renowacji dworcowej. Po rozpoczęciu remontu wybrana firma otrzyma zgodnie z założeniem umowy 455 dni na ukończenie całości prac budowlanych.

PKP poinformowała na swojej stronie o założeniach związanych z przebudową zabytku. Mają w planach odrestaurować użytkową część dworca w taki sposób, aby nie wpłynęła na estetyczne aspekty budowli. Zarządowi PKP zależy głównie na tym, żeby budowlańcy nie zmieniali archaicznego wyglądu. Ma on w pewnym sensie symbolizować to, że dworzec w Dąbrowie Górniczej stanowi obiekt historyczny. Zabytkowy charakter tego dworca jest bardzo ważnym atutem dla wszystkich mieszkańców. Dlatego też PKP słono zapłaci za zachowanie wszystkich efektów związanych z estetyką zabytku.