Katedra Pediatrii i Medycyny Rodzinnej powstaje w Szpitalu Miejskim w Tychach

Katedra Pediatrii i Medycyny Rodzinnej powstaje w Szpitalu Miejskim w Tychach

W murach Szpitala Miejskiego w Tychach do życia została przywołana Katedra Pediatrii i Medycyny Rodzinnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM). Profesor Paweł Matusik, pełniący funkcje konsultanta wojewódzkiego z pediatrii oraz szefa Oddziału Klinicznego Pediatrii, Otyłości Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Kości na SUM, został jej przewodniczącym.

Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej SUM, powołanie Katedry jest „monumentalnym powrotem medycyny rodzinnej w obręb Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach”. Realizacja tego celu była jednym z priorytetów rektora SUM, profesora Tomasza Szczepańskiego. Przez blisko 18 lat Wydział oczekiwał na taki krok, od momentu zlikwidowania poprzedniego Zakładu Medycyny Rodzinnej w jego strukturach w 2005 roku.

Profesor Edward Wylęgała, prorektor SUM ds. Rozwoju i Transferu Technologii, podczas inauguracji Katedry wyraził swoją dumę z faktu, że mogli oni odpowiadać na potrzeby edukacyjne swoich licznych studentów, tworząc Katedrę w Szpitalu Miejskim w Tychach. Podkreślił także, że to miejsce jest niezmiernie istotne dla Katedry, która będzie nie tylko pełnić funkcje edukacyjne, ale także dążyć do rozwoju działalności naukowej, co jest jednym z priorytetów Uniwersytetu.

Plan zajęć z medycyny rodzinnej zakłada ich przeprowadzenie na II, V i VI roku studiów. Dla roku akademickiego 2023/2024 zaplanowano łącznie 3,5 tysiąca godzin takich zajęć.

Dyrektor Szpitala, dr Krawczyk, podkreślił, że powstanie Katedry było dla jego instytucji okazją i honorem. Wyraził dumę z faktu, że szpital staje się placówką akademicką i wpisuje się w historię Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Podkreślił także znaczenie kształcenia studentów w tak fundamentalnej dziedzinie jak medycyna rodzinna, co uwypukliło ważną misję szpitala.