Jerzy Talkowski, długoletni samorządowiec i były prezydent Dąbrowy Górniczej, odszedł w wieku 89 lat

Jerzy Talkowski, długoletni samorządowiec i były prezydent Dąbrowy Górniczej, odszedł w wieku 89 lat

Jerzy Talkowski, wybitny dzialacz samorządowy, wieloletni radny miejski oraz trzykrotnie pełniący funkcję prezydenta Dąbrowy Górniczej, odszedł z tego świata w wieku 89 lat. Jego pożegnanie odbędzie się na cmentarzu przy ulicy Zuzanny w Sosnowcu Zagórzu, 28 marca o godzinie 13:00.

Talkowski przyszedł na świat 28 września 1934 roku w Sosnowcu. Wykształcenie średnie zdobył w Liceum Ogólnokształcącym im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej, a doświadczenie akademickie rozwinął podczas studiów na Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Między rokiem 1956 a 1962 sprawował funkcję kierownika sekcji organizacji pracy w Hucie Ferrum. Następnie, od roku 1962 do 1981, był odpowiedzialny za dział planowania techniczno-ekonomicznego Huty Bankowej w Dąbrowie Górniczej. Od 1984 do 1990 roku piastował stanowisko dyrektora naczelnego Zakładów Naprawczych Sprzętu Medycznego w Bytomiu. Przez trzydzieści pięć lat służył również jako nauczyciel w szkołach średnich Zagłębia.

Działalność samorządową rozpoczął w latach 70. XX wieku. Pełnił różnorodne role – od radnego, poprzez wiceprzewodniczącego, aż do przewodniczącego Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej. W latach 1982-1983 i 1990-1991 objął funkcję prezydenta Dąbrowy Górniczej, a w 2002 roku po raz trzeci został wybrany na tę funkcję w wyborach bezpośrednich.

Jako prezydent, przyczynił się do wielu działań rozwojowych w Dąbrowie Górniczej. Był inicjatorem budowy stacji utylizacji odpadów komunalnych, powołał inspektorat ZUS, doprowadził do powstania I stopnia Szkoły Muzycznej, dwóch przedszkoli, Liceum Ogólnokształcącego nr 5, szkoły dla dzieci niedowidzących oraz drugiego w kraju przyszkolnego obserwatorium astronomicznego.

Wielokrotnie angażował się również w działania na rzecz kultury. To dzięki niemu udało się odnowić siedziby Muzeum Miejskiego „Sztygarka” oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zorganizował Orkiestrę Kameralną Zagłębia Dąbrowskiego, a po wielu latach starań zainicjował I Kongres Kultury Zagłębia Dąbrowskiego oraz Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka.

Jerzy Talkowski był członkiem wielu organizacji, w tym Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Naczelnej Organizacji Technicznej i Stowarzyszenia Inżynierów Techników Przemysłu Hutniczego. Został uhonorowany tytułem „Super Dąbrowianina Roku 2002”, otrzymał Złoty Laur im. A. Piwowara od Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej „Odrodzenie”. W grudniu 2023 roku otrzymał również brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Ponadto, został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotą Odznaką Ministra Budownictwa.