Inwestycja w Strzemieszycach Małych ma zlikwidować problem ciężarówek na ulicach mieszkalnych

Inwestycja w Strzemieszycach Małych ma zlikwidować problem ciężarówek na ulicach mieszkalnych

Wizje znacznej poprawy komfortu życia mieszkańców Strzemieszyc Małych są coraz bliżej realizacji, dzięki planowanej inwestycji miasta i firmy ALBA. Inwestycja ta ma na celu zmienić trasę przewozu odpadów do zakładu na Lipówce oraz do PSZOK MZGO. Aktualny plan przewiduje, że pojazdy zamiast jeździć ulicami Składową i Główną będą omijały te obszary.

Tereny jednorodzinnej zabudowy przy ulicy Głównej w Strzemieszycach Małych obecnie borykają się z problemem przewozu odpadów przez ciężarówki. Trasa, którą obecnie pokonują pojazdy, rozpoczyna się od DK94 a następnie przechodzi przez Droga Wojewódzką 790, by skierować się ulicami Składową i Główną. Ostatecznie ciężarówki zjeżdżają na ulicę Lipówka, gdzie znajduje się zakład przetwarzania odpadów.

Ruch ciężarówek ma miejsce również w kierunku PSZOK – lokalnego punktu selektywnej zbiórki odpadów prowadzonego przez Miejski Zakład Gospodarowania Odpadami. Obiekt ten jest dostępny dla wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej, zauważa, że ciągły ruch ciężarówek generuje hałas i wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Wyraził on chęć poprawy tej sytuacji.

Planowane jest dostosowanie alternatywnego układu drogowego do potrzeb ciężarówek. W inwestycję finansowo zaangażują się miasto i ALBA.

Tomasz Olszowy, prezes zarządu ALBA MPGK Spółka z o.o., potwierdza, że firma złożyła gminie deklarację współuczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Jego zdaniem, jest realna szansa na odciążenie lokalnego ruchu do zakładu oraz do miejskiego PSZOK, co będzie korzystne dla wszystkich mieszkańców, a szczególnie dla tych mieszkających najbliżej tych miejsc.

Gdy plany zostaną zrealizowane, ciężarówki nie będą już musiały przejechać ulicami Składową i Główną. Zamiast tego, z DW790 skierują się na ulicę Koksowniczą i dalej na Lipówkę prowadzącą do zakładu przetwarzania odpadów.