"Gołowianie" z Dąbrowy Górniczej wzbudzają podziw na chorwackim festiwalu folklorystycznym

"Gołowianie" z Dąbrowy Górniczej wzbudzają podziw na chorwackim festiwalu folklorystycznym

Na międzynarodowej scenie folklorystycznej zachwyca polski zespół „Gołowianie” reprezentujący Pieśń i Taniec PKZ z Dąbrowy Górniczej. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Tamburynów i Folkloru, który odbył się w Chorwacji, zespół dwukrotnie wystąpił, zdobywając uznanie publiczności.

Od 27 czerwca do 1 lipca 2024 roku, w Gornej Stubicy w Chorwacji, odbywała się piętnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Tamburynów i Folkloru. W tym prestiżowym wydarzeniu udział wziął zespół „Gołowianie”, reprezentujący Polskę. Festiwal przyciągnął wiele grup folklorystycznych z różnych krajów takich jak Niemcy, Słowenia czy Czechy, a także gospodarzy – Chorwatów.

Zespół „Gołowianie” miał zaszczyt zaprezentować się na scenie festiwalowej nie jeden, lecz dwa razy w ciągu jednego dnia. W głównej części eventu, u stóp malowniczego zamku Gornej Stubicy, zespół zachwycił publiczność prezentując suitę tańców zagłębiowskich. Później tego samego dnia, grupa ponownie zaszokowała widownię, tym razem prezentując pieśni i tańce z regionu lubelskiego, ukazując tym samym bogactwo kultury folklorystycznej w Polsce.

Festiwal został zorganizowany dzięki stowarzyszeniu KUD Matija Gubec z Gornej Stubicy. To wydarzenie jest kluczowym punktem na mapie europejskich festiwali kulturalnych i daje możliwość wymiany doświadczeń oraz promowania tradycji przez zespoły folklorystyczne z różnych krajów. Udział „Gołowian” w tym wydarzeniu nie tylko wzbogacił ofertę artystyczną festiwalu, ale również podkreślił znaczenie polskiego folkloru na międzynarodowej scenie.

Uczestnictwo w festiwalu w Chorwacji to kolejny krok milowy dla Dąbrowskiego Zespołu PKZ „Gołowianie”, który od lat skutecznie promuje polską kulturę ludową za granicą. Dzięki takim występom, „Gołowianie” nie tylko budują swoją reputację, ale również przyczyniają się do popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego na świecie. Jest coraz więcej dowodów na to, że polski folklor jest doceniany i zyskuje na popularności wśród zagranicznej publiczności.

Zespół „Gołowianie” wrócił z Chorwacji z głową pełną nowych pomysłów i inspiracji do dalszej pracy. Ich wystąpienie na tak prestiżowym wydarzeniu dowodzi, że polski folklor ma swoje ważne miejsce na międzynarodowych scenach i może śmiało rywalizować z najlepszymi europejskimi zespołami.