Głosowanie w Dąbrowskim Budżecie Obywatelskim

Głosowanie w Dąbrowskim Budżecie Obywatelskim

IV edycja budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej ma przed sobą dziesięć perspektywicznych projektów. Możliwości głosowania mają zostać zapoczątkowane 11 września, aby dobiegły końca 17 września tego samego miesiąca. W puli środków dedykowanych na realizację projektów jest zasobna suma – 5,2 mln złotych.

Podczas tegorocznej edycji budżetu, wpłynęło aż 37 różnorodnych propozycji. Warto jednak podkreślić, że całościowa suma wartości wszystkich dziesięciu zaaprobowanych inicjatyw wynosi 15 mln 237 tys. złotych, podczas gdy dostępna pula funduszy to jedynie 5,2 mln złotych.

Zatwierdzone projekty mają zostać wprowadzone w życie w następnym roku. Wyboru tych najbardziej optymalnych dokonają mieszkańcy Dąbrowy Górniczej poprzez głosowanie, które ma rozpocząć się 11 września i potrwać do 17 września. Wyniki tej demokratycznej decyzji ujawnione zostaną w październiku.

W tym roku system głosowania przeszedł metamorfozę i mieszkańcy będą mogli głosować według przysłowiowego „portfela”. Mają możliwość swobodnego dysponowania całym budżetem o wartości 5,2 mln zł. Na przykład, mogą zdecydować się na wybranie jednego projektu wartego 2,5 mln zł, innego za 1 mln zł, oraz trzech pozostałych po 500 tys. zł każdy. Każdy z projektów zdobywa po jednym punkcie.

Przejdźmy teraz do przeszłości – warto przypomnieć, że jest to czwarta edycja dąbrowskiego budżetu obywatelskiego. Pierwsza miała miejsce w roku 2019. Niestety, budżet obywatelski musiał zostać zawieszony na rok 2022. W tym czasie opracowano nowe zasady funkcjonowania, które obecnie są aktywnie stosowane.