Flota Bielskiego Pogotowia Ratunkowego zyskuje nowy ambulans

Flota Bielskiego Pogotowia Ratunkowego zyskuje nowy ambulans

Bielskie Pogotowie Ratunkowe rozszerzyło swoją flotę o nowy ambulans kontenerowy oparty na podwoziu Mercedesa. Nowy pojazd, który stacjonuje w Czechowicach-Dziedzicach, został oficjalnie wprowadzony do użytku w poniedziałek – poinformowała Magdalena Fritz, rzeczniczka starostwa bielskiego. Koszt zakupu karetki wyniósł 1 milion złotych.

Finansowanie dla tej inwestycji pochodziło częściowo z budżetu powiatu bielskiego, organu zarządzającego pogotowiem, który przyczynił się kwotą 400 tys. złotych. Rzeczniczka potwierdziła, że od wtorku karetka rozpocznie swoje działania, udzielając pomocy pacjentom.

Wojciech Waligóra, dyrektor pogotowia, wyraził przekonanie, że nowy ambulans przyniesie nie tylko poprawę jakości świadczonych usług dla pacjentów, ale także zwiększy komfort pracy ratowników medycznych. „To jest standard, do którego dążymy. Do końca tego roku planujemy wprowadzić do użytku jeszcze dwie podobne karetki, które będą stacjonować na stacjach pogotowia w Jasienicy i Wilkowicach” – zaznaczył.

Jacek Kasperek, ratownik medyczny z Czechowic-Dziedzic, zauważył, że nowa karetka kontenerowa oferuje więcej przestrzeni niż standardowy ambulans. „Mamy łatwiejszy dostęp do pacjenta z każdej strony, co ułatwia nam opiekę nad nim” – zauważył. Karetka jest wyposażona w elektryczne nosze o nośności 300 kg, które mają wbudowaną funkcję wagi, co ułatwia dawkowanie medykamentów proporcjonalnie do masy ciała pacjenta. Nowy pojazd posiada również innowacyjny system automatycznych łańcuchów śniegowych, co zapewnia bezproblemowe poruszanie się po drogach nawet podczas trudnych warunków zimowych.

Flota Bielskiego Pogotowia Ratunkowego składa się obecnie z 21 karetek, w tym dwóch stacjonujących w Czechowicach-Dziedzicach. „W naszych zespołach medycznego ratownictwa nie posiadamy obecnie ambulansu starszego niż trzy lata” – powiedział dyrektor Wojciech Waligóra.