Dąbrowa Górnicza pomaga obywatelom Ukrainy. Otrzymują numery pesel i schronienie

Dąbrowa Górnicza pomaga obywatelom Ukrainy. Otrzymują numery pesel i schronienie

W środę odbędą się kolejne targi pracy, na których Ukraińcy będą mogli postarać się o zdobycie stałej posady w Polsce. Coraz więcej osób z Ukrainy, które pojawiły się w Dąbrowie Górniczej, mają już swój pesel, dzięki któremu mogą funkcjonować na terenie naszego kraju. Podczas dyżuru w ostatnią sobotę łącznie ponad 230 osób otrzymało swój własny numer pesel. Sobotni dyżur odbywał się w godzinach od 8 do godziny 13. W trakcie tego specjalnego dyżuru administracja Dąbrowy Górniczej obsłużyła łącznie ponad 230 osób.

Ostatecznie osoby, których urzędnicy nie zdążyli przyjąć tego dnia, zostały umówione na kolejny tydzień. W taki sposób sprawnie przejdą przez administrację w Dąbrowie Górniczej i wkrótce wszyscy będą mieli swoje numery pesel. W ciągu tygodnia obsługa wydawania numerów pesel dla uchodźców jest obsługiwana przez większą liczbę pracowników. Dlatego też jesteśmy przekonani co do tego, że wystarczy czasu, aby obsłużyć wszystkich. Do tej pory łącznie ponad 1000 osób uzyskało w Dąbrowie Górniczej swój numer pesel.

Numery rozdawane są także w Rzeszowie. Możecie przeczytać o aktualnej sytuacji https://rzeszowinfo.pl/2022/03/16/numery-pesel-dla-obywateli-z-ukrainy-dlugie-kolejki-oczekiwania-w-rzeszowie/.

Terminy wizyt uchodźcy mogą umawiać telefonicznie, aby skrócić okres oczekiwania

Terminy wizyt można umawiać nie tylko w urzędzie Dąbrowy Górniczej, ale także za pośrednictwem rozmowy telefonicznej. Dzięki temu uchodźcy mogą zaoszczędzić mnóstwo czasu. Na miejscu obywatele Ukrainy mogą wykonać bezpłatne zdjęcie do dokumentów, co dodatkowo przyspiesza przejście przez cały proces administracyjny. Numer pesel otrzymują na podstawie okazania dokumentu podróży lub innego poświadczenia, które potwierdzi ich obywatelstwo. Dzięki numerom pesel mieszkający u nas Ukraińcy otrzymują możliwość korzystania z różnorodnych świadczeń zdrowotnych, socjalnych i dodatków dla rodzin, które pomogą im przebrnąć przez ten trudny okres.

30 marca możemy spodziewać się tego, że odbędą się kolejne targi pracy dla Ukraińców, którzy będą mogli znaleźć sobie stałe miejsce zatrudnienia. Z ofertami zatrudnienia będą mogli zapoznawać się już od godziny 14. Wszyscy pracodawcy zainteresowani znalezieniem pracowników z Ukrainy na targach mogą przybyć na miejsce. Na pierwszym piętrze znajdą informacje i pracowników, którzy pomogą im się odnaleźć w trakcie tego wydarzenia.