Dąbrowa Górnicza: pierwszy krok ku odnowie dworca w Ząbkowicach

Dąbrowa Górnicza: pierwszy krok ku odnowie dworca w Ząbkowicach

Zarząd PKP S.A. zdecydował o przyznaniu jednego miliona złotych na wstępne prace modernizacyjne na dworcu kolejowym w Ząbkowicach. Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP, zaznacza, że obecnie rozpoczyna się proces wyboru wykonawcy poprzez przetarg. Operacje te nie tylko mają na celu ochronę budynku, ale stanowią również pierwszy etap ku jego renowacji.

Ponadto, PKP podkreśla, że w ostatnim czasie było konieczne wydzielenie 100 tysięcy złotych na pilne zabezpieczenie obiektu. Poseł Robert Warwas jednak podkreśla, że stan techniczny dworca jest na tyle zły, że wymaga natychmiastowego działania w celu zapobieżenia jego zawaleniu.

Warwas potwierdza, że budynek musi zostać wzmocniony i dodatkowo zabezpieczony przed ewentualnym upadkiem. Pod wpływem apeli mieszkańców Dąbrowy Górniczej i lokalnych aktywistów społecznych interweniował on w PKP, sugerując kontynuację działań zabezpieczających. Ekspertyza wykonana przez spółkę kolejową potwierdziła konieczność przeprowadzenia prac mających na celu ochronę budynku przed zawaleniem.

Mieszkańcy od dawna apelują o interwencję w kwestii tego miejsca, nawet wystosowując petycje do Rady Miasta. Niestety, ich działania nie przyniosły rezultatu z powodu braku poparcia ze strony członków lewicowej koalicji radnych Rady Miejskiej.

Na koniec, Krzysztof Golubiewski z PKP dodaje, że prace mające na celu zabezpieczenie budynku rozpoczną się w grudniu i styczniu. Są one jednocześnie pierwszym etapem ku jego renowacji. Jego przewidywania wskazują, że pełna modernizacja ma ruszyć najdalej za dwa do trzech lat.