Dąbrowa Górnicza: Oświetlenie parkowe na wschodnim brzegu Pogorii III w ramach Budżetu Obywatelskiego

Dąbrowa Górnicza: Oświetlenie parkowe na wschodnim brzegu Pogorii III w ramach Budżetu Obywatelskiego

W Dąbrowie Górniczej, 22 lutego, ruszył proces przetargowy na wykonanie parkowego oświetlenia na wschodniej części Pogorii III. Jest to pierwszy etap planowanych działań, wybranych przez mieszkańców do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Pierwszy segment projektu obejmuje odcinek od ulicy Średniej do Zakładowej. Zakłada on instalację 76 słupów oświetleniowych z równą ilością parkowych opraw. Co więcej, co drugi słup zostanie wyposażony w dodatkowe ledowe naświetlacze, które mają służyć jako źródło światła dla okolicznej roślinności.

Wiceprezydent Dąbrowy Górniczej, Damian Rutkowski, podkreślił energooszczędność nowego oświetlenia, które ma zużywać cztery razy mniej prądu niż tradycyjne sodowe lampy uliczne. Zapowiedział również zastosowanie systemu sterowania, który umożliwi stopniowe redukowanie natężenia światła podczas godzin nocnych.

Marek Mrówka z Referatu Zarządzania Energią Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej dodał, że nowe lampy będą charakteryzowały się podobnymi właściwościami do tych, które zainstalowano na molo i wzdłuż promenady Pogorii III w ubiegłym roku. Wskazał, że są to lampy nie olśniewające i nie emitujące niebieskiego światła, który przyciąga owady. Dlatego stanowią doskonałe rozwiązanie dla obszarów widokowych, parków naturalnych czy terenów, gdzie obserwuje się niebo lub nocne życie owadów i ptaków.

Rutkowski zapewnia, że w bieżącym roku zostanie również zrealizowany drugi etap inwestycji, obejmujący obszar od linii kolejowej po zachodniej stronie jeziora. Przetarg na montaż słupów i opraw oświetleniowych w tym miejscu zostanie ogłoszony po przygotowaniu dokumentacji projektowej.