Co z remontem dworca nieopodal Dąbrowy Górniczej?

Co z remontem dworca nieopodal Dąbrowy Górniczej?

Dąbrowa Górnicza. Dworzec kolejowy w Ząbkowicach czeka gruntowny remont, dzięki któremu znów będzie mógł służyć pasażerom. Budynek z 1856 roku wymagał konserwacji, aby zapobiec dalszemu niszczeniu, a mieszkańcy pytają o termin modernizacji dworca.

W 2022 roku okazało się, że długo zaniedbywany dworzec Dąbrowa Górnicza – Ząbkowice wreszcie doczeka się remontu. 17 maja PKP S.A. opowiedziało się za włączeniem obiektu do trwającego Programu Inwestycji Dworcowych. Część z dwumiliardowego funduszu programu, wynosząca kilkanaście milionów złotych, zostanie przeznaczona na ten projekt. Plan rewitalizacji obejmuje łącznie 191 budynków.

Po zabezpieczeniu budynek ma przejść oczekiwany remont. Mieszkańcy Ząbkowic obawiają się jednak, jak długo potrwa ten remont. Wątpią też, czy miasto sfinalizowało porozumienie z PKP w sprawie dzierżawy części nieruchomości dworcowej, o czym była mowa wcześniej.

– Równolegle do działań związanych z początkową fazą inwestycji trwają prace nad kolejnym etapem, jakim jest faktyczna odbudowa dworca. W tym celu podjęto rozmowy z miastem, które mają doprowadzić do podpisania umowy na wynajem powierzchni dworca po jego modernizacji.