Biskup sosnowiecki rezygnuje, papież Franciszek mianuje nowego administratora

Biskup sosnowiecki rezygnuje, papież Franciszek mianuje nowego administratora

Informacja została przekazana przez Nuncjaturę Apostolską: Papież Franciszek przyjął rezygnację od biskupa Grzegorza Kaszaka, który do tej pory pełnił posługę jako biskup sosnowiecki. Wydaje się, że decyzja o rezygnacji może mieć związek z kontrowersyjnym wydarzeniem, które miało miejsce na plebanii w Dąbrowie Górniczej. Wszystkie dokumenty związane ze sprawą zostały przesłane do Watykanu.

Komunikat przekazany przez Nuncjaturę Apostolską potwierdził tę informację, dodając także, że w miejsce biskupa Kaszaka został mianowany administrator apostolski diecezji sosnowieckiej – arcybiskup katowicki Adrian Galbas SAC.

Biskup sosnowiecki był ostatnio zaangażowany w skandal obyczajowy, który wywołał wiele kontrowersji w jego diecezji. Na początku miesiąca, biskup Grzegorz Kaszak zainicjował proces kościelny przeciwko jednemu z księży podlegających jego diecezji. Ksiądz Tomasz Z., podejrzewany o organizację nieodpowiedniej imprezy w swoim domu pod koniec sierpnia, stał się głównym tematem dyskusji w mediach kilka dni później. W sytuacji zdecydowano o interwencji policji oraz pogotowia, a całą sprawą zajęła się prokuratura.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie diecezji sosnowieckiej we wtorek, biskup Grzegorz Kaszak wezwał swoich parafian do wsparcia nowo mianowanego administratora apostolskiego, arcybiskupa Adriana Galbasa. Wyraził swoją wdzięczność dla arcybiskupa za podjęcie nowych obowiązków i wsparcie diecezji sosnowieckiej do czasu wyboru nowego Biskupa Sosnowieckiego.

Święcenia biskupie Grzegorza Kaszaka miały miejsce w marcu 2009 roku. W tym samym roku, Benedykt XVI mianował go biskupem diecezjalnym diecezji sosnowieckiej.