Amfiteatr w Ząbkowicach w Dąbrowie Górniczej: Odnowa przestrzeni publicznej z naciskiem na rekreację i kulturę

Amfiteatr w Ząbkowicach w Dąbrowie Górniczej: Odnowa przestrzeni publicznej z naciskiem na rekreację i kulturę

Przestrzeń publiczna w sąsiedztwie al. Zwycięstwa w dzielnicy Ząbkowicach, należącej do miasta Dąbrowa Górnicza, będzie poddana długowyczekiwanym zmianom. Ta rejon, który od lat był miejscem wielu imprez plenerowych dzięki obecności amfiteatru z muszlą koncertową, teraz zyska na atrakcyjności. Mimo że nie udało się uratować muszli koncertowej i została ona rozebrana, nowe plany obejmują wprowadzenie tężni solankowej oraz licznych innych elementów poprawiających komfort wypoczynku.

Projekt o nazwie „Amfiteatr pełen życia”, który zakłada modernizację i przebudowę tego obszaru, został wybrany do realizacji przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2021 roku. Prace nad tym projektem były prowadzone we współpracy z lokalną społecznością, jak podaje Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. Wszystko to kosztowało 890 tys. złotych.

Jednakże, realizacja projektu natknęła się na poważne trudności finansowe. Brakowało firmy chętnej do podjęcia się tej inwestycji, dlatego zasugerowano podniesienie przyznanej kwoty do 1 mln 100 tysięcy złotych. Niestety, globalna pandemia, wzrost cen materiałów budowlanych i emigracja pracowników na Ukrainę spowodowały dalsze komplikacje. Jak wyjaśnił Piotr Purzyński z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, trzy pierwsze przetargi nie doprowadziły do wyboru wykonawcy, ponieważ oferowane ceny przewyższały dostępne fundusze. Ostatecznie, zwiększono budżet do 1,4 mln złotych.

Dopiero za czwartym podejściem, w połowie maja 2024 roku, udało się wybrać wykonawcę – firmę Max-Bud1, która zobowiązała się do realizacji projektu za 1 mln 23 tys. zł. Po podpisaniu umowy, planowane są czteromiesięczne prace nad przekształceniem tego miejsca.

Planowane zmiany obejmują wprowadzenie tężni solankowej wykonanej z drewna modrzewiowego oraz pergoli z ławkami na terenie dawnego amfiteatru. Tężnia będzie wyposażona w wiązki ze śliwy tarniny, które będą służyć do spływania wody z solanką. Na pergoli pojawi się napis „ZĄBKOWICE”. Dodatkowo, miejsce to zostanie oświetlone, a także uzupełnione o alejki parkowe z 10 ławkami, 6 koszami na śmieci i czterema stojakami rowerowymi. Istniejące ławki betonowe zostaną pokryte drewnianymi siedziskami.